Barselona havlarga 17 šartoja sostar o Mesi ikherela o majšukar than tar fudbaleroja

251

Ani konkurencija  baš šerutni pursak akale tanske prepele e  fudbalerija Lionel Mesi, Virđil Van Dajk thaj  o Kristiano Ronaldo. Savore gndinge baš ikheripe akava than ka preperel baš o Dajk numa ano agor agorkerda ano vasta e Mesiske. Thaj  baš akava resipe kerlapes but lafi ano sportikane mesala sostar te ikherel pal pale  akaja pursakoja o Mesi.

Thar  akava sebepi  i Barselona ačhovela pali olengo Mesi thaj havlarga 17 šartoja sostar vov si hem šukar tar maj šukar fudbaleroja, maškar ko 17 čhane prepena jek tar maj šukar khelutno,  maj šukar strelco, resarda  đji ano 600 golija thaj panda but avera potele hramome resarina,  drabaran olen ani Makedonikani čhib.

Во конкуренција за главната награда се бореа Лионел Меси, Вирџил Ван Дајк и Кристиано Роналдо. Иако можеби изгледаше како Ван Дајк да е фаворит наградата ја освои Меси.

Изборот на Меси отвори голема полемика и дебата во фудбалскиот свет дали Меси заслужи да ја добие оваа награда. Барселона секако застана во одбрана на својот најдобар фудбалер и објави 17 причини зошто Меси со право е избран за најдобар:

 1. Освоена Ла Лига и Суперкупот
 2. Најдобар стрелец во Ла Лига (36)
 3. „Златна копачка“ на Европа
 4. Најдобар стрелец во Лигата на шампионите(12)
 5. Стигна до 600 гола за Барселона
 6. Постигна најмногу голови од слободен удар(8)
 7. Стигна до 400 гола во Ла Лига
 8. Шести пат дава над 50 гола во сезона(51)
 9.  Стана рекордер по бројот на победи во Ла Лига(334)
 10. Стана рекордер по бројот на победи во Барселона(447)
 11. Стана рекордер по бројот на шампионски титули во Барселона
 12. Најмногу асистенции во Ла Лига(12)
 13. Освои бронза на Копа Америка
 14. 11-та сезона во низа во Ла Лига постигнува над 20 голови
 15. Постигна 51 гол во Копа Дел Реј и пред него е само Жоан Гампер со 64
 16. Стигна до 50-тиот хет-трик во кариерата(44 за Барселона, 6 за Аргентина).
 17. Стана прв играч кој постигнал барем еден гол на шест различни финалиња во Копа Дел Реј

Hazri kerga:Roma Press