Izrael thaj o Hamas arakhle phanlo lafi thaj ćhinavelapes o maribe..

328

Sar so vakerelapes prekal o Hams lende informacie baś o Rojters vakerlapes so arakhlapes solucija maśkar e duj puvja Izrael thaj Hamas te ćhivelpes agor e maribnaske thaj mudaripnaske.

O jagalipe thaj maribe pointezivnikane thavdinga 11 dive, thaj akale divesenge naśavgapes but manuśikane viktimija, kuvde manuša tar šastra numa thaj bare materijalnikano bilaćipe maj but ano Hamas thaj ano Devlikane thana e Muslimannegere.

Sar so vakerlapes o panlo lafi nakhla prekal o vasta tar Egupet, aso o panlo lafi nakhla pali jekh o ari rakako numa detalija panda na vakerna tar arakibnasko kabineti e presidentesko Benjamin Netanjahu.

Израел и Хамас се согласија за прекин на огнот во Газа: примирјето ќе започне следната вечер
Израелскиот безбедносен кабинет на премиерот Бенјамин Нетанјаху во четвртокот се согласи на едностран прекин на огнот за да се стави крај на 11-дневната воена операција во Појасот Газа.

Извор од Хамас за Ројтерс изјави дека е договорен „меѓусебен и истовремен“ прекин на огнот со Израел, со почеток во 2 часот по локално време (1 часот по наше време). Израелскиот безбедносен кабинет на премиерот Бенјамин Нетанјаху, според Би-Би-Си, го потврдува договорот, кој беше инициран од Египет, но вели дека времето сè уште не е договорено.

Конфликтот меѓу Израел и Палестинците уби најмалку 232 Палестинци за една и пол недела, соопшти палестинското Министерство за здравство. Дванаесет лица загинаа во бомбашки напади во Израел. Стотици луѓе беа повредени. Со куршуми, но и затоа што биле малтретирани на улица.

Двонасочните напади започнаа минатиот понеделник. Хамас реши да истрела ракети од Газа кон Израел, откако израелските агенти извршија рација во џамијата Ал-Акса, една од најсветите места за муслиманите. Последователно на тоа, израелската армија изведуваше воздушни напади на појасот Газа со ноќи на крајот.

Материјалната штета за појасот Газа е многу голема. Десетици згради беа бомбардирани. Во Израел штетата беше прилично ограничена затоа што противавионските пиштоли извадија најголем дел од ракетите од воздух.
Извор од Хамас за Ројтерс изјави дека е договорен „меѓусебен и истовремен“ прекин на огнот со Израел, со почеток во 2 часот по локално време (1 часот по наше време). Израелскиот безбедносен кабинет на премиерот Бенјамин Нетанјаху, според Би-Би-Си, го потврдува договорот, кој беше инициран од Египет е прифатено, но вели дека времето сè уште не е договорено.

Конфликтот меѓу Израел и Палестинците уби најмалку 232 Палестинци за една и пол недела, соопшти палестинското Министерство за здравство. Дванаесет лица загинаа во бомбашки напади во Израел. Стотици луѓе беа повредени. Со куршуми.

Материјалната штета за појасот Газа е многу голема. Десетици згради беа бомбардирани. Во Израел штетата беше прилично ограничена затоа што противавионските пиштоли извадија најголем дел од ракетите од воздух.

Roma Press-Romando A.-Hamas,Rojters