Kurtoa lingarelapes sar sebepi so achovena ano revans astaripnaja o penal tar o Mesi..

219

Tibo Kurtoa ikherelapes sar majvalanutno manus sebepeja so achilo o Real Madrid ani khelin ko revans tar osmifinale ani Liga e sampionengi, sostar sine ole duj but bitna ikherina tar i topka ano dujto ekvasvakhti khelibnasko.

Belgijako agaar akhardo arakavutno e mrezako ano starti e dujtone ekvasibnasko na mukhla te khuvel o gol ani mreza bichaldo tar o Mbape, aso palo odova anglal o agorkeribe e khelibnasko ikherga vi i topka bichaldi dji oleste sar penal tar Lionel Mesi.

Sar so vakerga o Kurtoa vov analiziranga e Mesi pali oleskere na dejime dji akana trin penalija save na agorkerge sar lendo rezultati jali gol sakana sine chudime tar i levo rig(strana) thaj odova sebepi me djangum so vov palpale ka chudel i topka ani adaja rig (golmaneski levo rig).

Тибо Куртоа е најзаслужниот човек што Реал Мадрид остана во игра за реванш осминафиналето во Лигата на шампионите, бидејќи имаше две клучни одбрани во второто полувреме, пред да биде конечно совладан во 94-та минута.

Белгискиот чувар на мрежата на стартот на вториот дел спречи чист гол на Мбапе, а подоцна беше уште подобар и му одбрани пенал на Лионел Меси.

Куртоа ја доби директната пресметка со Лео и на маестрален начин ја прочита намерата на Аргентинецот, па и без оглед на разочарувањето кое не го криеше од поразот, им откри на новинарите како успеал да го спроведе својот план „анти-Меси“.

Тибо обелодени дека добро го анализирал Лео и неговите пенали, па точно знаел дека трите последни пенали кои не ги реализирал Меси биле удари на десната страна (голманска лева).
– Да бидам искрен, имав анализа и знаев дека Меси последните три пенали кои ги утна беа изведени на деснта страна. Решив да си поиграм со него со движења на гол линијата и тргнав лево. Тоа беше важен момент бидејќи не остави во игра, вистинска штета е што примивме гол по загубена топка, – изјави Куртоа.

Roma Press-lendo tar https://derbi.mk/kurtoa-otkri-kako-mu-uspeal-planot-anti-mesi-pri-odbranetiot-penal/