понеделник, август 19, 2019


Italija –rasizmo, Baro namangipe mujal e Roma buvlola thaj i ponodorig

Расизам- Активистите од мрежата "Кетан – Роми  и Синти во Италија" штрајкувале со глад пред Монтеситорио два дена за да го осудат  насилството и...

Dujto rota thar Presidentska alosaribe khi Utarali Makedonija

  Денес неделата се одржува вториот круг од претседателските избори, а право на глас имаат 1.808.131 избирач, кои можат да гласаат за еден од двајцата...

Avdive putergapes Drabarutni e Studentenge khi komuna Šuto Orizari-Video

I Maškarutni siklana Šaip Jusuf  ko pomaškarutno buthi kjeripe e komunaja Šuto Orizari thaj lakoro šerurtno Kurto D, Avdive puterge i drabarutni ko Šaip...
Ketering
video

BE-KERAMIKA

Kerdi rekonstrukcija tar šov droma savendar nakhela o pani ano Šuto Orizari..

  ЈП „Водовод и канализација" – Скопје соопшти дека нивни екипи во текот на изминатата ноќ, од 22 часот до 5 часот изутрината работеле на...

Slovačka- Tar policijaki intervencija mujal e Roma ani benzineski pumpa resargapes đji ano...

Словачките медиуми јавуваат дека доцна во неделата вечерта и рано во понеделникот наутро, се случил инцидент меѓу полицијата и група мештани во населбата Косанско,...

Horor ano psihijatrisko hospitali –nasvalo manuš sastruneja mudarga 4- manuša

Со статив за инфузија еден пациент уби четворица други во болницата во романската општина Сапока, североисточно од главниот град Букурешт. Тој ги нападнал другите...
Ketering

Trubul-li Romane NVO sektorija te khuven ani politikani scena..

Само иницијативата на ромската НВО „Аваја„ за номинирање на ромски кандидат за советник во кабинетот на председателот на Р.С.Македонија Стево Пендаровски е за поздравување....

O limor tari Esma Redžepova -Teodosievska akana si kerdo telal i arka e Rađjaki...

Pali o vazdipe o pučiba  e limoresko tari Esma Ređepova, tari rig e Romane vebtv portaleskro Roma Pres, sijam sine savore viktimija (svedokija), taro...
hristijan-mickovski

Mickoski -Ajde jekvar te kera aver phiro thaj te na ikera adava so denamen...

Помина речиси една година од моето водење на ВМРО и ќе ги поздравам оние кои наметнуваа апокалиптични сценарија за партијата, за она што ќе...
[td_block_social_counter custom_title=”STAY CONNECTED” facebook=”tagdiv” twitter=”tagdivofficial” youtube=”tagdiv” open_in_new_window=”y” border_top=”no_border_top”]
BE-Keramika
Ketering
Ketering

FEATURED

MOST POPULAR

Tari ekvaši rakh hulela o fiati baši benzini thaj o...

Регулаторната комисија за енергетика ги објави новите цени на горивата. Од полноќ, според новиот ценовник, ЕУРОСУПЕР-95 и ЕУРОСУПЕР-98 се поевтинуваат за 1.50 денари и...

LATEST REVIEWS

E siklenge thaj studentija ki BIH, “ Volontiribe tano...

Традиционално на Меѓународниот ден на волонтерите, Центарот за развој на младински активизам ја организира Галерија на волонтери, по повод завршувањето на проектот. Волонтирањето е...

Ki Makedonija 650 manuša bizo plesutne dokumentija

Во Макеоднија официјално се регистрирани 650 лица, кои не се евидентирани и кои немаат лични документи, а со тоа ниту можност за остварување на...
Ketering

LATEST ARTICLES