PALUNE ARTIKLOJA

Menhedz Sahaba – Akharin baš bizo love keribe e čhavoren suneti..-Video

Akharena jek kupa tar Islamsko pakavutne save kamena te keren jek šukar Humano numa thaj Islamsko valanibe tar o Muslimanija, saveja preperela tar vakeribe e Pejkamberesko Muhamed a.s. E muslimanija valanutne pumare čhaven te keren olen suneti. Akava humano aktiviteti preperela tar adala jerije- familie save nane olen šajdipa te doresen te pukinen pumare čhavorenge berberi suneteske, thaj baši sa...

Kerdi rekonstrukcija tar šov droma savendar nakhela o pani ano Šuto Orizari..

  ЈП „Водовод и канализација" – Скопје соопшти дека нивни екипи во текот на изминатата ноќ, од 22 часот до 5 часот изутрината работеле на шест локации истовремено од крстосницата на булеварите „Словенија" со „Македонско-косовска бригада" до Шуто Оризари и на улиците „Брсјача буна" и „Бутелски венец".  На овие локации е извршена реконструкција на шест премини под улицата „Шуто Оризари"...

Slovačka- Tar policijaki intervencija mujal e Roma ani benzineski pumpa resargapes đji ano bare protestoja..

Словачките медиуми јавуваат дека доцна во неделата вечерта и рано во понеделникот наутро, се случил инцидент меѓу полицијата и група мештани во населбата Косанско, кои сега ја обвинуваат полицијата дека извршила бруталност и ги кршила нивните права. Неколку семејства од локален станбен имот (не-Роми и Роми) славеа пристигнување на пријатели од Англија на локална бензинска пумпа кога се случил...

Horor ano psihijatrisko hospitali –nasvalo manuš sastruneja mudarga 4- manuša

Со статив за инфузија еден пациент уби четворица други во болницата во романската општина Сапока, североисточно од главниот град Букурешт. Тој ги нападнал другите пациенти само три дена откако доброволно се пријавил во оваа психијатриска установа. Крвавиот напад се случил утрово околу три часот по полноќ, во две различни одделенија. Пациентот (38) најпрво го нападнал својот цимер со стативот...

I penđardi muzikaki čeren Karleuša nišankerga poro bijando dive tortaja tar ,,Versače“..

Поп  ѕвездата Јелена Карлеуша го прослави својот роденден на гламурозен начин.На прославата на нејзиниот роденден беа присутни нејзините деца, сопругот Душко, тетката Даниела и други роднини и пријатели на пеачката. Изненадувањето на вечерта беше нејзината роденденска торта, Јелена кога ја видела тортата буквално и застанал здивот. Тортата била на 5 ката и целата била во знак на светскиот моден...

Milja đihanija ano Hongkong lena than ano antirađjako protesti..

Протестите, кои честопати беа и насилни, траат веќе 11 недели. – Жителите на Хонгконг се уморни од протести, ваков развој на ситуацијата никој не очекуваше и не посакуваше. Премногу е топло и врне дожд. Беше тешко само да се појавиш тука, изјави 24-годишен студент, учесник на протестите. Тој истакна дека граѓаните мораат да бидат тука бидејќи немаат друга можност...

Havlaribe tar i komuna Šuto Orizari baš o prvo kotor asvaltiribe e dromeske Indira Gandi

Известување до граѓаните на општина Шуто Оризари: Вечер од 22.00. до 06.00.час ке биде затворена за сообраќај ул. Индира Ганди поради асфалтирање на првата фаза од реконструкција на истата. За влез и излез од населбата ги молам возачите да ги користат алтернативните улици од Бутел и Визбегово. Со почит, Градоначалник Курто Дудуш

Havlaribe tar JSP-Iramo režimi tar dromaripe baš e dromeske ,,Indira Gandi”

ЈСП информираше дека ќе биде изменет режимот на линиите 19 и 20 поради реконструкција на улицата „Индира Ганди“ во Шуто Оризари. Ве информираме дека утре, сабота (17.08.2019 год), поради изведување градежни работи улицата „Индира Ганди“ во Шуто Оризари од 22 часот до 5 часот во недела (18.08.2019 год) ќе биде затворена за сообраќај, а во посочениот период автобуските линии 19...

Hovavipe, hovavipe thaj salde hovavipe – reakcija tar komunako komiteto tar VMRO DPMNE

Лаги, лаги и само лаги Денес СДС преку Општинска Организација повторно се обидоа да замачкаат очи на граѓаните од општина Шуто Оризари и да шират лаги и невистини. ОО на СДС денес одржа прес конференција на која реконструкцијата на главната улица Индира Ганди ја преставија како завршена работа а всушност работните активнозти се на почетна фаза. ( https://www.facebook.com/148427235188637/posts/2578615072169829/) Лага е дека се...

Lačharelapes sasto šerutno drom Indira Gandi-Šuto Orizari..Video

После неколку децении во општина Шуто Оризари, целосно се реконструираше улицата Индира Ганди која е најзначајната сообраќајница и воедно е лицето на оваа општина. Градиме по план! За градските власти предводени од СДСМ и градоначалникот Петре Шилегов секој е важен! Реконструкцијата на улицата Индира Ганди се изврши во должина од 1.100 метри, на потегот од раскрсницата со улицата Босна и Херцеговина...