Telalpresidenti ano Samsung o li adelatimo ano 2.5 berš phanlipe..

530

Južna Koreja – Paljekto manuś tar biznis thagar(caro) tar Samsung, Li Đao-jong tano adelatimo baś phandipe tar 2,5 berśa (zatvor) baš korupcija, havlarena e lokalna medie.

Učo adelati ano Seul adelatinga e manuśe Li formalnikano telalpresidenti  ano Samsung elektronik sar jek taro gogaverutne telefonija thaj kompjuterska čipoja ano sumnal, thaj orova duj berš tekvaś te kivel ano phanlipe.

Јужна Кореја – Наследникот на бизнис царството Самсунг, Ли Џае-јонг е осуден на затворска казна од 2,5 години поради корупција, јавија денеска локалните медиуми. Со таа пресуда, технолошкиот гигант останува без личност која носи големи деловни одлуки.

Високиот суд во Сеул го осуди Ли, формално потпретседател на Самсунг електроникс, најголемиот производител на паметни телефони и компјутерски чипови во светот, на 2,5 години затвор, јави Јонхап.

Ли ја водеше компанијата неколку години откако неговиот татко доживеа срцев удар, а потоа почина во октомври минатата година. Во позадината на случајот е корупцискиот скандал на поранешната јужнокорејска претседателка Парк Геун Хје, а Ли беше прогласен за виновен за проневера и мито.

Roma Press- lendo https://nezavisen.mk/naslednikot-i-shefot-na-samsung-osuden-na-25-godini-zatvor/