Bajden rodela te ćhinavelpes o maripe..

242

Американскиот претседател Џо Бајден во понеделникот за време на телефонскиот повик со израелскиот претседател Бенјамин Нетанјаху изрази поддршка за прекин на огнот во конфликтот Израел-Хамас. Американскиот претседател разговараше и за можноста за разговор со Египет и други партнери за да се постигне таа цел. Исто така беше известана Белата куќа.
Бајден исто така сака Израел „да вложи максимални напори за да обезбеди заштита на невини цивили“, се вели во претпазливото соопштение на Белата куќа. Од Демократската партија се зголемува притисокот врз претседателот експлицитно да побара прекин на огнот.

Roma Press- Romando A. Lendo https://www.hln.be/israel-palestina/biden-pleit-bij-netanyahu-voor-staakt-het-vuren~a850d6df/178771127/