Baro phuvjako tinanipe ( zemjotres ) nane vakerdo isili mule manuša..

122

Ani Hrvatska astarga javinako baro phuvjako tinanipe, sar so vakerga Ministeriumi andrune bukenge Davor Bozinovik akanasaske lingarenapes  salde trin manuša kuvde maškar olende isi thaj čhavoro štare beršengo.

O tinanipe avimo takateja tar 5,5  aso o dujto savo iranga sas takateja tar 5 digroja( stepenija). Sigo amavkerdo thano bešipe tar Raštrako učipe ani vonrednikani bešin pali akala duj bare phuvjake tinanipe savo maj but astarga i dis Zagreb.

Министерот за внатрешни работи на Хрватска, Давор Божиновиќ соопшти дека по првите информации, три лица се повредени во земјотресите кои утринава во 6:24 и 7:01 часот го погодија главниот град Загреб. Меѓу повредените било и едно дете кое е пренесено во болница. Градоначалникот Милан Бандиќ утринава истакнал дека нема информација за евентуални. Во земјотресот се срушила кулата на главната катедрала.

Државниот врв за денеска најави вонреден состанок по утринските два земјотреси во Загреб, едниот со јачина од 5,5 степени, и вториот со 5,0 степени според Рихтеровата скала.

Roma Press