Maj hari 6 manuša mule ani diz Ostrava

238

Најмалку шест лица се убиени во пукотница во болница во чешкиот град Острава, јавуваат медиумите. Нападот се случил утринава во 7 часот.
Полицијата ја евакуирала болницата и го бара напаѓачот, кој е во бегство. На местото на нападот се наоѓаат припадници на специјалната полиција. Полицијата претходно јави дека четири лица се убиени, а двајца тешко се ранети, но во меѓувреме бројот на загинати се зголеми.

Полицијата прави се што е потребно за да ја реши ситуацијата, изјави чешкиот министер за внатрешни работи Јан Хамачек за чешката јавна телевизија. Чешките медиуми наведуваат дека пукањето се случило во една од амбулантите на болницата во Острава, град на североистокот од земјата.

Maj hari šov manuša mule ano jagalo pajraripe savo resarga ano hospitalu čehijaki diz ani Ostrava. Aso i jekto informacina sas štar manusa mule numa pali odova o numero barilo.

Policijake bukarne sigo evakuiringe o Hospitali thaj kerna rodipe pali o manuš savo puterga o jagalipe. Ano jek arakhipe e hospitaleske kerna specijalnikani policijaki jekin, vi i policija dela pestar sa ano sigo vakti akale čipotake te arakelpes i solucija thaj e manuše te šhaj te đjanelpes o sebepi e jagale phalaribnasko.

Hazri kerga: Roma Press