Phuvjako tinanipe(Zemjotres) baripnaja 4,2 digroja..

535

Phuvjako tinanipe baripnaja taro 4,2 digroja astarga javinako(sabahesko)ko 09:20 dakikija,ani Bosna ki dis- Saraevo.
E Dizutne ani bari dar vakerindor,o tinanipe sa tikore vakteja numa zoraleste odoleja so sakova jek dizutne sa ani dar.
Akanasaske na vakerlapes khanci bash materijalnikano ja manuśikano kerdo zijani.
👇👇👇
Земјотрес со јачина од 4,2 степени според Рихтеровата скала го погоди главниот град на БиХ –Сараево утрово околу 09:20 часот.

Епицентарот на земјотресот е регистриран на 10 километри северно од Сараево на длабочина од шест километри.

Граѓаните на Сараево и неговата околина пишуваат на ЕМСЦ дека земјотресот бил почувствуван силно и траел неколку секунди,пренесува Кликс.

Засега нема информации за материјалнa штета.