Presidenti Pendarovski bicavga mesažo- Bahtarin bash avdisutno bidjuko..

319

Presidenti e Makedonijako Stevo Pendarovski, bash o avdisutno hristijanengo bidjuko bicavga mesazo maj anglal dji ko Serutno e pravoslavno khangirako o r.r. Stefan, mangipnaja anglal sa te ovel amen sastipe, bah thaj beriketi.

Ano jekh bahtarga o jekajek bidjuko sa e dizutnenge hristijansko pakhavibnaja ani Makeodnija vakerindor,e chudibnaja o kristo ano lenija thaj panja barabar te vakera bash o avibe e bare Devleskoro thaj te pherel tumaro ilo ani pakiv thaj lacho ponodorutno djivdipe, vakerela ani bahtarin o Presidenti Pendarovski.
👇👇👇

Претседателот Стево Пендаровски, по повод големиот христијански празник Богојавление – Водици, упати честитка до сите граѓани коишто го прославуваат празникот според јулијанскиот календар и до поглаварот на Македонската православна црква – Охридска архиепископија, митрополит скопски, архиепископ охридски и македонски и на Јустинијана Прима, г. г. Стефан.
Имам особено задоволство и чест да ви го честитам големиот христијански празник Богојавление – Водици и најискрено да посакам пред се добро здравје, радост, среќа и бериќет.

Чинот на фрлање на светиот крст и годинава ќе не собере покрај македонските води за заедно да го посведочиме јавувањето на Бог и да ги наполниме срцата со надеж и верба.