35 manuša mule aso pobuter tar 40 kuvde ano parunibe e Iraneske Presidente..

166
epa08109732 Iranians carrying the coffin of late Iranian Revolutionary Guards Corps (IRGC) Lieutenant general and commander of the Quds Force Qasem Soleimani and his allies in his home town Kerman, Iran, 07 January 2020. Media reported that some people have been died as stuck in the crowd during the funeral. EPA-EFE/STR

Stampedo ano parunibasko niče tar i povorka e mudaribnaske tar Iraneske presidente generali Kasim Sulejmani, mule 35 manuša,aso 48 tane kuvde havlarela raštrakiri televizija.
Akaja čipota resarga ano javinako khedipe e dizutnengoro te oven kotor tar parunibe e presidenteski thaj kedingepes pobuter tar jek milioni dizutne, ano video materijali ano youtub sikavenapes manušikane bedenija sar thane biđivde thaj jek bari kupa tarvdizutne averenge sar dena dumo.

Стампедо избувна во вторникот на погребната поворка за убиениот ирански генерал Касим Сулејмани, при што загинаа 35 лица, а беа повредени 48, објави државната телевизија.
Стампедото се случило во Керман, родниот град на Касим Сулејмани, само што почнала процесијата. На првичните видеа објавени на интернет се гледа како луѓе безживотно лежат на улица, а други викаат и се обидуваат да им помогнат.Поворката во Техеран во понеделникот привлече над 1 милион луѓе во иранската престолнина, преполнувајќи ги главните автопати и споредните улички во Техеран.

Рано утрово лидерот на Иранската револуционерна гарда се закани дека ќе ги „запали“ местата што ги поддржале Соединетите Држави во убиството на генералот, предизвикувајќи крици „Смрт за Израел!“ од толпата поддржувачи, на главниот плоштад во Керман пред да пристигне ковчегот со телото на Сулејмани.