Ano Skopje khamalo thaj tato vakti ..

195

UHMR-Havlarela bash o vakti ani Makedonija lingarela ano tate thaj khamale vaktija aso kuslukosko(palorucko) isi shajipe te resarel dji ano badalo(oblacno) vakti. Sar so vakerna isi shajipe ano disave dizja ano kusluko te resaren dji brsimale vaktija. Aso e tatipnasko phiribe ka resarel tar 24 dji 31 digri(stepeni).

Bash i dis Skopje havlarelapes e dizutnen ko sasto dive djakerela olen tate vaktija, numa ano kusluko shaj resarela thaj tikori sudri bavlal.

UHMR havlarela hem bash tajsuno dive te djakerel amen tate vaktija salde tikore iramalipe ano vakti ano sako dive ka djakerel amen posudripe, bavlalina thaj birsima ano kuslukoskere vaktija(palorucko).

УХМР-за денес најавува дека времето во Македонија ќе биде сончево и топло со мала до умерена локална облачност како и со слаб до умерен ветер од променлив правец. Во попладневните часови исто така се укажува дека во западните планински предели ќе има услови за локален краткотраен пороен дожд проследен со ретки грмежи. Температурите ќе се движат од 24 до 31 степен.

Во градот Скопје како и во околината времето ќе биде сончево и топло време, а ќе дува и слаб до умерен ветер од северен правец.

Инаку УХМР исто така најавува дека не чека топло време и во текот на утрешниот ден, меѓутоа кон крајот на денот и навечер, ќе има развој на нестабилна облачност, проследена со пороен дожд, грмежи, засилен ветер а има услови и за локална појава на град.

ROMA PRESS-UHMR