Erati i Tamara khi Evrovizija kerga baro tinanipe numa agorkerga ko 8 to than..

694

Изведбата на баладата од страна на македонската претставничка предивика воодушевување кај публиката во Тел Авив, како и кај европската и светската јавност. Веднаш по настапот на Тодевска Евровизија на социјалните мрежи напиша – Супергорди сме со Тамара по оваа изведба!

На синоќешната финална вечер, Македонија беше фаворит и на познатиот пејач Бој Џорџ кој тоа го сподели и на твитер – Засега, фаворит ми е Македонија. Македонската песна беше главна тема и за Би Би Си..Додека вие зборувате за географија, ние уживаме во ова..Луѓето бараат летови за Скопје во мај 2020, пишува на твитот на Би Би Си евровизија.

Гласањето беше во знакот на Тамара и нејзината Proud. Само 5 од 41 земја кои гласаа на Евровизија не дадоа поени за македонската претставничка.

И, 12 поени одат за Северна македонија..Австрија

На крај, 12 поени за Северна Македонија – Велика Британија.

Тамара долго време беше на врвот со освоените поени. Возбудата не ја криеше и нејзиниот тим.

Ќе доживеам срцев удар. Многу сум горда, вели Тамара Тодевска.

Но гласовите на публиката го реши победникот. Тамара доби само 53 поени и заврши на 8-мо место. И покрај пласманот, реакциите на европската и домашната јавност се дека македонската претставничка е морален победник. Поддршка имаше од многу балкански музичкли звезди како и од колеги од Македонија.

Време е да се преиспита начинот на гласање на Евровизија. За мене, тамара е победник, напиша Жељко Јоксимовиќ.

O Gilavipe thar  balada  e Makedinijake gilavdunakhe  Tamara vazdinga baro hošipe đji ko agorkeribe e finaleskoro, numa  maj but dikhelapes sas o baro hošipe thar i sasti publika đjene save sas ko Tel Aviv, numa hem ki sasti Lumja.

Baro ikeripe sas vi tari Makedonija, muzičarija thaj olakere kolege, savore hramonenan sas ko fb thaj ko tviter bašho đji akanutne pretstavnikoja na ikerge akava baro hošipe sar akale beršeske thar i  Tamara.

Savore ki piri gnd,numa thaj ko socijalna mreže hraminena sa valani i Republika Utarali Makedonija te kerelpes hazri đji beršeske te ovel organizatori bašh evrovizija, numa ko agor na agorkerga agareni sar so kamlapes, Tamara  agorkerela ko  8 -to than khi Evrovizija.

Đji ko agor e muzikane spektakloske, o penđardo gilavutno Željko Joksimovik hraminga, Mange  akale beršeskere gilavibaske khi Evrovizija jekto than ikerela i Tamara.

Roma Press  sar timi mangaja olake panda pobut  thaj polačhi muzikani kariera, so pakjaja  kaj đji o aver fori ka ovel amen but pobuter thaj po šukare  rezultatoja khi muzikani umal.

Hazri kerga: Neđmedin A.-Roma Press