Mudarde duj manuša ano Topansko ko Skopje..

288

Duj manuša mudarde erati rakako tar o Skopje, thaj odova beršencar tar 24 hem 28 berš, vakerna tar MVR.

O Palaribe jagalestar ani policija prijavimo tar manus savo araklisalilo ano than e bilacipnasko thaj dikha e duj bedenija(telo) ano na đjivdo bešipe.
Ano than e bilacipnaske sas dikhle jagaleske čaute tar palarde kuršumija tar avtomatsko puśka.

Двајцата убиени во кои ноќеска беше пукано се од Скопје, на возраст од 24 и 28 години, велат од МВР за „А1он“. Тие биле пронајдени мртви, а пукањето било пријавено од лица кои случајно се затекнале на местото и слушнале пукање. На местото се пронајдени повеќе чаури од пиштол и автоматска пушка.

Убиените се превезувале со патничко моторно возило „Цитроен“ со скопски регистарски ознаки. Итната медицинска помош констатирала само дека двете лица не давале знаци на живот. Остануваат непознати причините за двојното убиство, а од полицијата велат дека се преземаат мерки и активности за расчистување на случајот.

Roma Press- sitel.mk