Našukar thaj biršimalo vakti ano Skopje..

143

Avdive ano Skopje tar javin(sabahesko) astarga baro biršimalo vakti numa thaj resarga vi ano šimśikija(grmibe).

UHMR havlarena sasto dive ka ikerel amen naśukar thaj biršimalo vakti, aso kuślukosko(paloručko)đjakerelapes hari te kovlol o vakti.
Javinako(sabahesko) o temperature ani dis Skopje hulinge đji ko 12 digroja(stepenija).
👇👇👇
Денес утрово во Скопје и на многу други места времето беше облачно и дождливо, на места со пороен дожд и грмотевици. УХМР прогнозира дека претпладне на места ќе има зголемена облачност и услови за локален дожд со ретки грмежи. Попладне ќе преовладува сончево време со мала до умерена облачност. Ќе дува слаб до умерен северозападен ветер.

Утринските температури на места се спуштија до 12 степени, а во текот на денот максималните температури ќе се движат од 24 степени на повисоките места, 31 во скопската котлина, до 34 на југозападот од Македонија.