Horor ko stadioni ko Parken ano Kopenhagen..

258

Хорор на стадионот Паркен во Копенхаген, каде Данска се избори за Финска на првиот натпревар во групата Б на Европското првенство. Данскиот играч за врска Кристијан Ериксен (29 години) падна на земја нешто пред полувреме, навидум без причина и остана неподвижен. Телевизиските слики покажаа како негувателите му правеа компресија на градите, неговите дански соиграчи го опкружуваа за да му ја дадат потребната прва помош. Неговата девојка ја тешеше капетанот Каспер Шмајхел.

Натпреварот беше прекинат (0-0). После петнаесет минути, Ериксен беше однесен внатре на носилка. Сега треба да почекаме за ажурирање од данскиот камп. Ериксен, многу добар пријател на Јан Вертонген (поранешен соиграч во Тотенхем) и Ромелу Лукаку (соиграч во Интер), нема медицинска историја. Тој исто така играше со Нацер Чадли, Тоби Алдерваирелд и Муса Дембеле.

Сè уште не е јасно какво е влијанието на овој инцидент врз натпреварот на „црвените ѓаволи“, а по продолжение и на Европското првенство. Според правилата на УЕФА, одложениот натпревар мора да се продолжи следниот ден.

Hazri kerga Romando A.-Belgija Roma Press