Tramp thaj Melani astarde e viruseja Kovid 19..

454

Amerikako presidenti havlarga ano poro Tviter so si astardo vov thaj oleski romni Melanija  pozitivna ani Korona 19, thaj sar so havlarga ola ano maj sigo vakti pandlepes ano karantini.

Anglal odova vakerga so sas astarde tar Kovid leskere pašutne buthikherutne  i Houp Hiks, savi đjeni si sakana ko timi e Trampeja thaj akana maj sig ani debata  savi kerdili maškar o Tramp thaj Đo Bajden ani Ohajo, voj dikhlila sar iklovela tar araplani bi ućharipnaja poro muj(maska).

Американскиот претседател објави на Твитер дека тој и сопругата Меланија се позитивни на Ковид-19. Како што наведе, двајцата одат веднаш во карантин.

Претходно соопшти дека неговата блиска соработничка, Хоуп Хикс (31) е позотивна на Ковид-19. Хикс е најблискиот соработник на Трамп кој е позитивен на Ковид, а според Би-Би-Си, таа патувала со авион со него на дебата со Џо Бајден во Охајо и била снимена како излегува од авионот без маска.

Таа исто така патуваше со Трамп со хеликоптер на митинг во Минесота.

Засега е непознато дали карантинот ќе влијае на втората дебата на Трамп со Бајден, што треба да се одржи на 15 октомври.

Roma Press- lendo tar Американскиот претседател Доналд Трамп и Меланија позитивни на Ковид-19