Avdive neve 115 nasvale tar Kovid 19 ani Makedonija..

536

Ano palune 24 arija kherde tane 1665 testiribna, aso registririme neve 115 nasvale astarde o Kovid 19, ano pobuter dizja ki Makedonija.

Avdive salde jek manuś tano mulo sar nasvalo tar Kovid 19 thaj odova 76 berśengo tar o Gostivar.

Во последните 24 часа се направени 1665 тестирања, а регистрирани се 115 нови случаи на ковид-19 во:

-Скопје 34
-Куманово 10
-Штип 14
-Прилеп 15
-Тетово 3
-Струга 13
-Битола 4
-Охрид 4
-Гостивар 2
-Крива Паланка 1
-Радовиш 1
-Крушево 1
-Кочани 1
-Пробиштип 2
-Македонски Брод 1
-Пехчево 1
-Берово 2
-Виница 3
-Делчево 1
-Свети Николе 2.

Починат е еден пациент од Гостивар на возраст од 76 години.

Досега во земјата се направени вкупно 149.934 тестирања на ковид -19. Нема тестирања во рамките на скринингот.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 14455, бројката на оздравени пациенти е 11525, на починати е 604, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 2326.

Roma Press lendo rar fb. Venko F.