Isili śajipe o Manćester Junajted te resarel o śampionati ano ,,Enfild”..

254

Sar so vakerlapes Mančester Jinajted  khuvela ani liderikani pozicija tar maj baro anglikano derbi, ko anglalipe preperela tar aktuelnikano śampioni Liverpul, savo resarga majstori baś o maj bare takatlime (silna) protivnikoja  ani era tar o Jirgen Klop.

Иако Манчестер Јунајтед влегува од лидерската позиција во најголемото англиско дерби, предноста му припаѓа на актуелниот шампион Ливерпул, кој стана мајстор за најсилните противници во ерата на Јирген Клоп.

Дерби натпреварите помеѓу Ливерпул и Манчестер Јунајтед секогаш привлекуваат големо внимание. Ова се двата најголеми клуба во Англија – секоја чест за другите, но црвените делови на двата соседни града имаат најмногу титули и најмногу поддржувачи, дури можеме да зборуваме и за култниот статус, не само на Островот, туку и низ целиот свет. Сепак, долго време, овој судир ја немаше тежината што ја има во моментот. Дури и ако не сте поддржувач на некој од овие тимови, знаете дека Ливерпул три децении беше без титула во Премиер лигата, додека Јунајтед доминираше во поголемиот дел од тој период. Но, со текот на годините, ситуацијата се промени.

Roma Press lendo tar:https://www.gol.mk/fudbal/mozhe-li-liderot-manchester-junajted-da-go-reshi-shampionot-na-enfild