Makedonijake rakometarija erati našavge tar i Češka..

157
Men’s EHF EURO 2020 Sweden, Austria, Norway - Preliminary Round - Group B, Czech Republic vs Northern Macedonia, Wiener Stadhalle, Vienna, Austria, 12.1.2020, Mandatory Credit © Uros Hocevar / kolektiff

По почетната победа над Украина и вчерашниот пораз од Чешка за македонските ракометари останува потешкиот пат за да стигнат до втората – главна фаза од Европското првенство. Најпрвин беа 60 минути голема борба со Украина и нивните 7 на 6, за потоа да дојде доброто прво полувреме со Чешка, лошиот почеток на вториот дел. Со една победа и еден пораз можеме да жалиме што ние не казнувавме, а противникот го направи тоа пред се Чешка. Сепак нашите ракометари се вратија и од минус четири негатива во 51.минута на дуелот со Чесоте, но пак подзастанаа во последните минути кога затаи реализацијата,а во целиот натпревар македонските голмани имаа заедно 4 одбрани наспроти 14 на противничкиот Галиа. Сепак тоа сега најважно е добра подготовка за Австрија бидејќи со победа од два разлика и повеќе Македонија е сигурно во следната фаза или пак со нерешен резултат, а Украина потоа да ја победи Чешка. Дека се работи за изедначена група синоќа за тоа ни зборуваше и селекторот на Австрија Алеж Пајович, откако неговиот тим тим ја победи Украина со 34:30 напомена дека повторно нијанси ќе решаваат на последните два натпревара што се играат утре: Македонија – Австрија од 18:15 часот и Чешка – Украина во 20:30 часот.

Pali i khelin thaj ikherdi savaja marga i Makedonija e Ukraina, numa pali dujto khelin e makedonijake reprezentacija margalen Čehijaki rakometareski reprezentacija.

Numa nane sa našavdo odoleske so uđjarelapes erat te khelel i Makedonija thaj Avstrija thar 18: 15 dakikija ka valani te den pestar sa te šhaj te maren e Avstrija thaj maj hari te ikeren panda duj bodija te šhaj ačovena ki khelin.

Roma Press lendo tar sitel.mk