Real Madrid palpale ikherena o avgo than tar liga e śampionengi..

745

Real Madrid palpale ačhovela sar thagar(kral) ani liga e śampionengi ko fudbal.
Rekordi savo lingarela tar titule tar pobuter khelina ko fudbal thaj sakana angleder đjakerelapes baś o agor so sakana i titula tar šampioni aćhovela ano akava klubi.

Erat palpale agorlerga o fudbal maśkar o Liverpul thaj real Madrid rezultatoja 0:1
👇👇👇

Реал Мадрид е „кралот“ во Лигата на шампионите! Рекордерот по бројот на титули во најелитното натпреварување, над сите очекувања слави во финалето против Ливерпул со 0-1 (0-0). Херој на Реал на „Стад де Франс“ беше Винициус Жуниор кој го постигна единствениот погодок, меѓутоа вреди да се издвои и партијата на Тибо Куртоа кој блескаше меѓу стативите. „Црвените“ беа поконкретни и имаа повеќе шанси, ама „кралската“ мрежа остана недопрена.