Ronaldo ikherela panda jek ući titula..

546

Ronaldo palpale ikerela i ejnato pursak(nagrada) titila sar prvako ano Italija.ako iranajamen palpale akaja yabi sar i jekto titula kana dine oleske dendi ko dresi tar oleskoro piravipe thaj tani eftato titula.

Ronaldo tano jekto portugalco savo đji akana ikerga e maj bare titule thar Anglija, Španija thaj Italija.

Неговиот Јувентус ја совлада Сампдорија и на тој начин стигна до деветтата по ред титула првак на Италија.Ова беше и прва титула првак за Роналдо во дресот на „Старата дама“ и седма вкупно во кариерата.

Но, она по кое Португалецот е единствен во историјата е фактот дека е единствен играч кој ги има освоено титулите во Англија, Шпанија и Италија, трите најјаки светски лиги.
Првата титула Роналдо ја освои со Манчестер Јунајтед, а потоа додаде уште две.

Пред Јуве го носеше дресот на Реал и со овј клуб двапати беше првак на Шпанија.

Roma Press lendo thar:https://kajgana.com/ronaldo-postavi-ushte-eden-neverojaten-rekord