Vakti baś baro Finale e śampionengi ko fudbal..

978

Vakti bašh o baro finale tar Liga e śampionengiri. Ko 22:00 ari ko,,Stad de Frans”ko Pariz ka khelen e duj bare gigantska timija tar evropako fudbali- Liverpul thaj Real Madrid.

Ekspertoja baśh fudbali vakerna baś o tagarutno klubi na trubul te na dikelpes serioznikane sostar olesku vizija tani te resarel ani piri 14-evropaki titula.
👇👇👇

Време е за големото финале во Лигата на шампионите. Во 22:00 часот на „Стад де Франс“ во Париз ќе се соочат два од гигантите на европскиот фудбал – Ливерпул и Реал Мадрид.

Повеќето експерти ги претпочитаат Мерсисајдерите, но во исто време никој не се осмелува да го потцени кралскиот клуб кој цели кон својата 14-та европска титула.

Доколку триумфира вечерва, Реал Мадрид ќе има двојно повеќе трофеи од нивниот најблизок гонител – Милан . Во случај Ливерпул да стане шампион , Црвените ќе бидат втори во поредокот со Росонерите и Баерн (Минхен).