Генијалност на Модриќ, Реал Мадрид го грабна Суперкупот

287

По триумфот над главниот конкурент Барселона, во мечот за титула „кралевите“ беа подобри од бранителот на тронот. Билбао лани успеа да дојде до првото место третпат во историјата, ама оваа година немаше шанси за повеќе. Реал Мадрид го освои дванаесеттиот Суперкуп во историјата и се доближи на еден трофеј од лидерот Барселона.

Трофејот за фаворитот на хартија го донесоа Лука Модриќ и Карим Бензема. Хрватскиот фудбалер изведе генијалност и во 38. минута постигна убав погодок кој е хит низ медиумите и социјалните мрежи, додека Карим Бензема го подобри голгетерскиот рекорд против Билбао во 52. минута од пенал кој беше досуден со помош на ВАР.

Roma Press lendo tarhttps://www.gol.mk/fudbal/genijalnost-na-modrikj-real-madrid-go-grabna-superkupot